Zgodnie z tradycją Targów, TRAKO 2023 świętowało mistrzostwo i innowacyjność w branży kolejowej poprzez 13 prestiżowych konkursów. Nagrody te wyróżniają wybitne osiągnięcia w różnych aspektach technologii kolejowej, infrastruktury i odpowiedzialności społecznej. Wśród 52 nagrodzonych znalazły się firmy i osoby, których działalność i projekty przyczyniły się lub przyczynią do rozwoju branży kolejowej w Europie.
Dla wyrobów i innowacji technicznych stosowanych w kolejnictwie i prezentowanych na Targach. Ocenie podlegają wyroby i technologie z zakresu tematycznego targów, zgłoszone zarówno przez polskie, jak i zagraniczne firmy biorące udział w Targach TRAKO. Nagrody to trzy równorzędne statuetki będące replikami pomnika inż. Ernesta Malinowskiego. Komisja przyznaje również wyróżnienia. Udział w konkursie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia.
Konkurs organizowany przez Radę Programową Targów TRAKO (wspólna komisja z Konkursem im. inż. Józefa Nowkuńskiego).
Nagroda im. inż. Józefa Nowkuńskiego
Dla ukończonych inwestycji liniowych i kubaturowych, a także projektów nowych inwestycji infrastrukturalnych szynowych zrealizowanych na terenie Polski oraz taboru szynowego, posiadającego dopuszczenie przynajmniej w jednym kraju UE i prezentowanego na Targach TRAKO (wagony, lokomotywy, pociągi zespołowe). Nagrody to dwie równorzędne statuetki, (kategorie: Infrastruktura i Tabor), będące replikami pomnika inż. Józefa Nowkuńskiego. Komisja przyznaje również wyróżnienia. Udział w Konkursie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia.
Konkurs organizowany przez Radę Programową Targów TRAKO (wspólna komisja z Konkursem im. Ernesta Malinowskiego).
Nagroda im. PROF. Czesława Jaworskiego
Za wybitne osiągnięcia w stosowaniu nowych technologii i urządzeń trakcji elektrycznej.
Nagroda w kategoriach: –infrastruktura: obejmuje sieć trakcyjną i podstacje trakcyjne), –pojazdy: obejmuje maszyny elektryczne, osprzęt.
Wyroby zgłoszone do konkursu powinna cechować: nowoczesność i innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, funkcjonalność, zastosowanie w Polsce.
Organizatorem Konkursu jest Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników KomunikacjiRzeczpospolitej Polskiej (SITK RP). Udział w konkursie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia.
Nagroda im. prof. Henryka Bałucha
Za wybitne prace dyplomowe doktorskie i magisterskie w obszarze kolejnictwa w branży: drogi kolejowe , sterowanie i kierowanie ruchem kolejowym oraz telekomunikacji.
Prace zgłoszone do konkursu powinny tematycznie być związane z problematyką niezawodności i bezpieczeństwa w odniesieniu do w/w branż.
Organizatorem Konkursu jest Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników KomunikacjiRzeczpospolitej Polskiej (SITK RP). Zgłoszone prace dyplomowe ocenione będą przez Kapitułę Konkursu . Nagrodą główną w konkursie będzie Statuetka im. prof. Henryka Bałucha oraz wyróżnienia.
Nagroda im. PROF. JANA Podolskiego
Dla najlepszych wyrobów i innowacyjnych rozwiązań technicznych i nowoczesnych technologii przeznaczonych dla trakcji elektrycznej w komunikacji miejskiej. Nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach: tabor szynowy dla komunikacji miejskiej; części, podzespoły i wyposażenie taboru; infrastruktura torowa; infrastruktura zasileniowa i elektroenergetyczna; inne, w tym (systemy: sterowania, informatyczne, pobierania opłat, obsługi pasażerów itp.
Organizatorem Konkursu jest Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Udział w konkursie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia.
Medal Prezesa SEP
Wyróżnienie to jest uznane za jedno z najbardziej prestiżowych w Polsce w dziedzinie szeroko rozumianej elektryki. Przyznawane jest za szczególnie wyróżniający się produkt będący dziełem polskich inżynierów i techników.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Udział w konkursie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia.
Nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego
Nagroda Medialna im. inż. Jana Raczyńskiego jest przyznawana dziennikarzom i redakcjom za najlepsze publikacje na temat transportu szynowego. Wyróżnienie to wspiera rzetelną promocję i upowszechnianie wiedzy o branży kolejowej w Polsce. Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać media prasowe, internetowe, radiowe i telewizyjne, które zajmują się tematyką kolejową.
Konkurs "Firma Kolejowa Odpowiedzialna Społecznie"
Konkurs SIRTS i ASTE dla firm z szeroko rozumianej branży kolejowej, które robią „coś więcej” dla środowiska, społeczności i pracowników. Zachęcamy by to tym opowiedzieć, wypromować swoje działania i znaleźć się w gronie firm docenionych na Gali TRAKO.
Konkurs na najatrakcyjniejszą ekspozycję TRAKO
Ocenie podlegają wszystkie stoiska targowe z zabudową własną. Werdykt Jury obejmuje dwie kategorie: stoiska do 30m2 i stoiska powyżej 31m2.
W każdej kategorii przyznawane są 3 równorzędne nagrody.